Sokbor

Blog sok borról

Utolsó kommentek:

Ménár Atya 2018.12.01. 05:00:48

Igen, ez egy lekerekedett bor volt.
Múltkor ittam egy fiatalabbat, annak még konvex poliéder alakja volt, ahogy megillatoztam , a kiáramló tanninok felpuhtották a szakállamat, és a rengeteg éle le is nyeste.
Ez nem csengett le, ebben még most is érezni lehet a mangó,és az eukaliptusz ízét ,erős cékla beütéssel,és egy halvány lekvárosmustár utóízzel :)
A lényeg a PR, azt adod el, nem a bort.
A múltkor voltam budafokon egy borászatban, ahol a borász elmesélte, hogy a tulajdonképp rossz,penészes tetves madárxaros kevés szőlőből, milyen és mennyi olasz meg akármilyen vegyszerek segítségével csináltak bort................
Na ezek után lehetnek a savak kerek-kocka-gúla stb alakúak, és lehet a bort "megillatozni" szaglás helyett, de akkor sem adok érte értelmetlenül sok forintot.
De azért ügyes vagy, én jól szórakoztam az írásodon, de nekem van egy jobb módszerem mint magán ember.
Valami vagy jó, vagy nem jó, vagy ízlik,vagy nem.
Ha már körbe kell dumálni, az időveszteség,és gyanús :)

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.30. 20:32:40

@Egy Hun Hunniából: régi borokkal kapcsolatban kötelező olvasmány: borrajongo.blog.hu/2015/06/09/mit_er_a_regi_bor

Az én megjegyzéseim:

Hány éves koráig javul(hat) a bor?
Általában a polcról levéve egy éven belül ajánlott a bort meginni. Véletlenszerűen választva szinte biztos, hogy ilyen bort fogsz venni. Ami nem baj, ha a bor finom :)

Hány éves kortól kezdik a minőségromlást általában?
A borokban folyamatosan (de nagyon lassan) bomlanak az összetett szerves anyagok. Érlelni azért szoktuk a bort, hogy bizonyos alkotóelemek (jellemzően savak, tanninok) elérjék a kellemes, már nem zavaró szintet, illetve ezek a bomlástermékek a fent említett tercier aromákkal díszítsék a bort. Az ehhez szükséges idő boronként változik, rengeteg mindentől függ, mikor éri el egy bor azt a szintet, amikor már élvezhető, és mikor üresedik ki annyira, hogy már ne leljük benne örömünket.

Ha amatőrként mindenképp érlelni akarsz, és még van is hol tárolnod a borokat, akkor ahogy Fotósképző mondta, Aszúval érdemes próbálkozni. Ha komolyabban is érdekel a dolog, akkor nincs más megoldás: kóstolni, kóstolni, kóstolni... és egyszer majd egy-két szép üveget elrakni :)

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

Egy Hun Hunniából 2018.11.30. 19:55:06

@varga.daniel.sokbor: Hány éves koráig javul(hat) a bor? Ha egyáltalán...
Hány éves kortól kezdik a minőségromlást általában?
Mert az ezekre adott válaszból kiderül, mikkel ne is tegyünk kísérletet!

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.30. 19:43:19

@abcdefghijklmm: a biodinamika közel áll a tisztánlátáshoz, az már igaz :) A borleírás nem eredendően bullshit, lehet egyszerűen, érthetően fogalmazni a borokkal kapcsolatban (én is igyekezni szoktam). Az átlagember viszont legtöbbször boroscímkéken találkozik ilyen leírásokkal, ahol legtöbbször magának az írónak érdeke, hogy ne legyen érthető a szöveg, mert még kiderülne, hogy mi is van a palackban ;) Épp ezért szeretem, ha a címkén csak minimális info van, vagy maximum egy idézet.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

2018.11.30. 19:22:45

@varga.daniel.sokbor: Hát nekem például kicsit furcsán hangzik például a "bal felső sarokban jelentkező málnás beütés", meg a hasonló bevett szomelié dumák. Szerintem csak sznob marhaság az egész. Rendszeresen fordítok például egy Magyarországon is ismert biodinamikus termelőnek ilyen szövegeket magyarra.... hát annyi marhaságot összeszedni.... na de mindegy is. Viszont az igaz, hogy ha a sok sznob hülye beveszi ezt a dumát és megveszi a bor palackját 50 EUR-ért, akkor ezt kell nyomatni, mert jó üzlet. Kb, mint mikor egy tisztánlátó szedi be a nagy lóvét a gyógyításért.... persze a kezelés ott eléri a célját: fizetnek érte. :-)

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.30. 19:14:32

@abcdefghijklmm: ugyan miért ne lennék őszinte? Persze azzal nem tudok mit kezdeni, hogy mások mit feltételeznek rólam.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.30. 19:12:20

@P1sty: Az Opel Astránk bordó színű, elsőkerék-meghajtású, 1.4-benzinmotorja van, kicsit lassan reagál a pedálmozdulatokra... ez bullshit? Ha megpróbálnám elhitetni róla, hogy igazából olyan, mint egy Porsche 911, na az bullshit lenne. De egyrészt ez bizalom kérdése, másrészt nem érdekem egy 40 éve nem kapható bor felmagasztalása, harmadrészt a 81 pont nem a dicséret csúcsa, inkább a "még éppen nem rossz" kategória.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.30. 19:11:35

@Viszlát és kösz a halakat: Igaz! De aki bort befektetésnek vesz, és nem fogyasztásra, az amúgy sem az én köreimben mozog.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.30. 19:11:03

@Fotósképző: Igen, a botrytis fontos tényező, egy Spätlese valószínűleg nem bírná ennyi ideig. Aszúból is szívesen kóstolnék hasonkorút, mondjuk árul is az Oremus, csillagászati áron.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

2018.11.30. 18:55:38

Nekem az ugrik be a cikkről, mikor egyik borász barátom azt mondta, hogy idézem: "Azért van szükség hátcímkére, mert ha nem írom rá marketing bullshit szöveggel, hogy az én kibaszott borom illik az ő elbaszott pörköltjéhez, akkor nem veszi meg."

Nos, ő legalább őszinte, nem mint a sok eltartott kisujjú "szomelié".

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

P1sty 2018.11.30. 18:19:22

Na ez a tercier aroma, meg törékeny korty, meg lecsengés, meg élmentes lekerekedettség klasszikus borász bullshit.
Lekerekedett... Eszem megáll.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2018.11.30. 17:11:41

Az eltarthatóság kulcsa az aszúsodásban van. Az összes bor közül a tokaji aszú (meg az ugyanígy készültek) az egyetlen, amit akár több száz évig is eláll (nyilván megfelelően tárolva).

Volt szerencsém kóstolni 1947-es tokaji aszút a Tokaj kereskedőház egyik sajtótájékoztatóján még vagy 20 éve. Hasonló élmények értek, mint itt a posztírót, csak minden íz, jelleg markánsabb volt.

A Fuggerek híres tokaji aszú gyűjteménye, ami tobb száz éves tételeket is tartalmaz, jelenleg valahol Ogyessza környékén pihen egy titkos pincében, mert Varsóból elhurcolták a szovjetek még a 2. vh. alatt.

Bejegyzés: Régészkedés - Niederthaler Hof Albiger Petersberg Auslese 1973

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.11.03. 01:39:39

@Kusuma: Igaz, köszönöm hogy szóltál! Ez a termékismertető vezethetett félre:
www.bortarsasag.hu/hu/bor/magyar/tokaj-hegyalja/goncol_furmint_2016_tokaj_feledes
A hibát javítottam.

Bejegyzés: Göncöl Tokaji Furmint 2016

Kusuma 2018.10.28. 22:12:42

A Göncöl tudomásom szerint nem a Degenfeld, hanem az Oremus másodvonalas márkája.

Bejegyzés: Göncöl Tokaji Furmint 2016

BZoltan · http://www.juhfark.hu 2018.10.24. 04:50:23

@varga.daniel.sokbor: Szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy az Imre nem nyilatkozik egy olyan fajtáról amivel ő maga soha életében nem dolgozott. Az Imre azt szokta mondani, hogy ő csak ritkán, az igazán jó években szokott juhfark bort készíteni. Csak azt nem szokta hozzátenni, hogy mivel csak ilyenkor tud vásárolni juhfark szőlőt.

Az olaszrizling és a juhfark fajtajellege nagyo hasonlóak. Mind az olasznak ahogy a juhfarknak is sajátossága a korty végén érezhető kesernye amit sokan csonthéjjas vagy mandulás jegynek tartanak/éreznek.

2016-ban a jégverés durván tönkretette a szőlők lombozatát a Somlón. Ugyanakkor a szőlőtermésnek "csak" 40-60%-a veszett oda. Emiatt a megmaradt szőlő, a nagyon lecsökkent lombfelülettel lassabban érett be vagy egyáltalán nem érett be. Emiatt sokkal alacsonyabb cukrfokkal szüretelt mindenki mint máskor és így a borok is sokkal szárazabbak lettek mindenkinél. A szárazabb és alacsonyabb extrakttartalmú olaszrizlingekben és juhfarkokban a fajtajelleg szükségszerűen intenzívebb.

Ami érdekes és szerintem fontos tudnivaló az ilyen katasztrófasúlytotta évjárat borairól... és amiről szerintem senki nem beszél szívesen az az, hogy milyen olyan eszközökkel is éltek a borászok abban az évben.

A jégverés szinte minden fürtöt érintett. Azok akiknek nem sikerült a jégverést követő 12-18 órán belül reagálni azoknak bizony a sérült szemek elkezdtek rothadni. A Somlón amúgy is ritkaság az organikus szőlőművelés. Mi vagyunk az egyetlenek akik kizárólag csak szerifikált organikus szőlőből készítünk brt. Rajtunk kívül még a Kreinbacher birtok saját területei szertifikáltak. Nem tudok magunkon kívül mást aki a jégverés után azonnal a réz-kamilla-zsurló kombóval ment volna rá a szőlőre. A legtöbben bevetették a legdurvább növényvédő szereket. A 2016-os évben szerintem fokozottan van jelentősége annak, hogy ki milyen növényvédelemmel dolgozott. A borászati technológiákra ugyanez érvényes. Sokan a silányabb minőségű szőlőből származó ízproblémákat a legdurvább kazeines derítőszerekkel bekkelték ki. Ez egy olyan derítőszer ami egy az egyben kicseréli a borok aromavilágát. Elsősorban pont a rosszabb minőségű szőlő feldolgozása során előforduló zavaró ízek semlegesítésére van a kazeines derítés. Ez a derítőszer egy az egyben megfosztja a juhfarkot is és az olaszrizlinget is a fajtajellegétől. A techno nagyborászatoknál bevett szokás így kezelni a borokat.

Ez az oka annak, hogy voltak 2016-os borok ahol nem éreztél olaszrizling/juhfark fajtajelleget és volt ahol igen.

Az a kesernye ami mind a juhfark és az olaszrizling sajátossága lehet persze olyan íz amit te nem szeretsz. Nekünk is vannak olyan fogyasztóink akik nem szeretik ezeket a fajtákat. Ők rendszerint hárslevelűt, traminit vagy furmintot isznak tőlünk is.

Főleg a 2016-os évben amikor a jégverés miatt a mi boraink is alacsonyabb maradékcukorral és extrakttartalommal (1g/l cukor - 25g/l extrakt) kerültek palackba. A 2015 (3g/l cukor - 27g/l extrakt) év juhfarkját az 5g/l összes cukor és extrakt töblet bizony simulékonyabbá és a kesernyés utóízt jobban neutralizálta.

Mindezt pedig azért írtam le, mert úgy érzem erre a kesernyés jegyre építetted a posztodat.

Bejegyzés: Ébredő vulkán - Somlói Juhfark Ünnep 2018

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.10.23. 19:16:49

@BZoltan: Lehet Imrétől származik a nehézkes fajta ötlete? Sajnos nincs testközeli tapasztalatom a Juhfark termesztésével.

A keserű ízérzet valószínű, hogy a fajtajelleg+terroir+évjárat kombinációjára vezethető vissza, '16-os somlói Olaszrizlingeknél is belefutottam.

Bejegyzés: Ébredő vulkán - Somlói Juhfark Ünnep 2018

BZoltan · http://www.juhfark.hu 2018.10.20. 19:37:55

@varga.daniel.sokbor: A juhfark "nehézsége" egy teljesen fals és téves szakmai blődli. Nem tudom ki keztde el terjeszteni vagy ki értett először félre valamit. A hagyományos helyi fajták közül messze a juhfark a legmegbízhatóbb.

Egyébként megszámoltam... a posztban a kesernye/keserű szó 12-szer szerepel. A juhfarknak ez az olaszrizlingre hajazó mandulás, csonthéjas kesernye konkrétan a fajtajellege. Nem mindenki szereti, de egy a világon összesen talán 100 hketáron termő fajtának nem kell mindenkinek a kedvére valónak lennie.

Amiért a 2016-os évben ez karakteresebben jelenik meg az azért lehet, mert a jégverés miatt a borok extraktja és esetleges maradékcukor tartalma alacsonyabb és emiatt a juhfark fajtajellege is határozottabb.

Bejegyzés: Ébredő vulkán - Somlói Juhfark Ünnep 2018

varga.daniel.sokbor · sokbor.blog.hu 2018.10.20. 09:06:56

@BZoltan: jogos, ezt elfelejtettem megírni, köszönöm! Maga a mondás is nyilván túlzás, Imre ezzel magát is mentegeti, azt szerettem volna érzékeltetni, a fajta nehéz termeszthetősége szinte már szállóigévé vált. A hiányosságot pótoltam.

Bejegyzés: Ébredő vulkán - Somlói Juhfark Ünnep 2018

BZoltan · http://www.juhfark.hu 2018.10.20. 07:42:43

Györgykovács Imrének sosem volt juhfark szőlője. Nagy ritkán amikor ő Juhfark bort palackozott akkor vásárolt szőlőből dolgozott.

Bejegyzés: Ébredő vulkán - Somlói Juhfark Ünnep 2018
süti beállítások módosítása